نقشِ شفافیت در حکومت‌هایِ سکولار

نقشِ شفافیت در حکومت هایِ سکولار

در حکومتِ سکولار باید جلویِ هر گونه تبعیضی را گرفت. یک رویِ سکه آن است که تهی دستان بتوانند بی هیچ مانعی در شکل دادنِ سیاستِ کشور دست داشته باشند، ولی رویِ دیگرِ این سکّه آن است که توانگران نیز به همین اندازه بتوانند رای بدهند و نیز رای بگیرند و در حکومت نقش داشته باشند.

از سویِ دیگرِ ما شهروندان حقِ آن را دادیم که ببینیم چه کسی را بر می گزینیم، چون بیشتر به این گرایش داریم که کسی از خاستگاهِ اجتماعیِ خود را به مجلس بفرستیم.

شوربختانه تجربه نشان داده که برخی با روش هایِ عوام فریبانه تلاش بر آن دارند که خود را «خاکی» و مردمی نشان دهند و از این راه به جایگاه هایِ حکومتی دست بیابند.

از این گذشته، بسیاری نیز در مقام هایِ حکومتی در کوتاه زمانی به دارائیِ بالائی دست می یابند، بی آن که ما شهروندان از آن آگاهی داشته باشیم.

برایِ پيش گیری از این روش ها و نیز رشوه خواری، پیش نهاد می شود که:

 • آ-    هر کسی که نامزدِ یکی از جایگاه هایِ زیر می شود باید در آمد و دارائیِ خود را بر شهروندان آشکار کند:
  1. هر مقامِ پارلمانی
  2. در قوه یِ مجریه مقام ها از معاونِ وزیر به بالا
  3. در قوه یِ قضائیه مقام ها از قاضی به بالا
 • ب-    این کسان باید نسبتِ خویشاوندی شان به دیگر مقام هایِ حکومتی را بر شهروندان آشکار کنند.
 • پ-    این کسان باید هر سال در دوره یِ خدمتشان نیز اندازه یِ کاهش یا افزایشِ درآمد و دارائی شان را نیز به آگاهیِ شهروندان برسانند.

در این راه، تلاش هایِ انجمن هائی چون «شفافیت برایِ ایران» ستودنی است.
http://www.transparency-for-iran.org/

نویدِ فاضل

2 thoughts on “نقشِ شفافیت در حکومت‌هایِ سکولار

 1. آهنگران

  هرچند که اینها را منتشر نمی کنید البته مانند من میلیون ها هستند که با شما هایی که از پول و بیت المال این مملکت می دزدید و بحلقوم یک مشت عرب کثیف در لبنان و فلسطین می ریزید به حلقوم آنهایی که می گفتند خون شیعه را بما ندهید کثیف است دارید مملکت را غارت میکنید یک میلیون نفر داخل ایران یا بقول شما سران نظام و چندین هزار نفر دیگر در لبنان و فلسطین غارت کردید و به گه کشیدید کشور را آن وقت من معلول جسمی حرکتی حقوق ماهیانه ام ۸۱۲هزار تومان است بدزدید و ببرید ببینیم تا کجا میروید بقیه. پول مملکت را هم مدیران نظام با حقوق های چند ده میلیونی غارت میکنند همه اینها اسمش دزدی است ای نظام جمهوری اسلامی که با این اسمی که روی خودتان گذاشته اید و با این عملکردتان برای خنده خیلی خوب است

  Reply

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *