بیانیه‌یِ حزب سکولار ایران: بزرگ‌داشت مدارای کوروش بزرگ با دگراندیشان

دانلود به صورت پی دی اف

%d9%be%db%8c%d8%a7%d9%85-%d8%ad%d8%b2%d8%a8-%d8%b3%da%a9%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%a7%db%8c %d9%be%db%8c%d8%a7%d9%85-%d8%ad%d8%b2%d8%a8-%d8%b3%da%a9%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%a7%db%8c

بیانیه‌یِ حزب سکولار ایران:
بزرگ‌داشت مدارای کوروش بزرگ با دگراندیشان

مرادی که در صلح گردد تمام
چه باید سوی جنگ دادن لگام؟!
نظامیِ گنجوی
همه زآشتی کام مردم رواست
که نابود باد آن‌که او جنگ خواست
فردوسی

بزرگ‌داشت هفتم آبان تلاشی است تا عظمت فرهنگ و تمدن ایران را به جهانیان یادآور شویم.

هموندان حزب سکولار ایران همچون دیگر ایرانیان به فرهنگ و تاریخ ایران می‌بالند، چه «اندیشه نیک، گفتار نیک، کردار نیک» بـُن‌مایه فرهنگ ایران بوده و در درازی تاریخ، چون ستونی قدرتمند، باعث زنده ماندن فرهنگ ایران شده است.

در حالی که در روزگار غم‌انگیز کنونی خاورمیانه در آتش «خشک‌اندیشی مذهبی» می‌سوزد و حکومت جمهوری اسلامی و داعش، انسان ها را به دلیل «دگراندیشی» آزار می‌دهند، شان انسانی را خدشه‌دار کرده، جان آدمیان را به جرم «داشتن باوری متفاوت» می‌گیرند، ایرانیان به فرهنگ ایرانی خود می‌بالند.

بیش از بیست و پنج سده پیش، کوروش بزرگ معنایی نوین به ارزش‌های انسانی همچون «همزیستی مسالمت‌آمیز» و «احترام به حقوق اقلیت» بخشید، و پس از فتح بابل نه تنها اجازه بازگشت یهودیان تبعیدی را صادر کرد، بلکه حق آنها برای داشتن دینی متفاوت را به رسمیت شناخت و دستور بازسازی معبد آن‌ها را صادر نمود.

مدارا به معنای قبول حقوق انسانی دیگران است، و چه افتخاری از این بالاتر که پادشاه وقت ایران در اوج قدرت، از حقوق اقلیتی که متفاوت می‌اندیشند حمایت می کند و به دفاع از حقوق انسانی آن‌ها بر می‌خیزد. و صد البته که مدارا در فرهنگ ایران، تنها به «کردار نیک» کوروش بزرگ ختم نمی‌شود،
ایرانیان مفتخر هستند که هفتصد سال قبل، سعدی شیراز، شفقت انسانی را به تصویر می‌کشد، تا شعر او ملکه ذهن هر ایرانی شود که «بنی آدم اعضای یک‌دیگرند»،
در اوج جنگ دوم جهانی، عبدالحسین سرداری، دیپلمات ایرانی، از تمامی توان خود برای نجات جان یهودیان بهره گرفت،
و در روزگار معاصر نیز، فرهنگیان ایران برای اعتلای فرهنگ مدارا قد علم کرده‌اند، و تنها نوزده سال قبل، زنده‌یاد محمد مختاری، نویسنده کتاب تمرین مدارا، به دست وزارت اطلاعات حکومت ج.ا. کشته می‌شود.

حکومت ج.ا. تلاش می‌کند تا جنایت‌های خود را به نام فرهنگ ایران تمام کند، لیکن همگان می‌دانند که از سپیده‌دمان تاریخ، فرهنگ «صلح‌پرور» ایران، چونان سروی بلند قامت بر «مدارا» و «زندگی مسالمت آمیز» با دیگران تکیه نموده است، و راهکار رسیدن به چنین هدف والایی، همانا برقرارای یک حکومت دمکراتیک در ایران است.

بنیان شکل‌گیری حزب سکولار ایران خردگرایی بوده است، و از این رو این حزب، تاکید می کند که مدارای کوروش بزرگ با دگراندیشان در بیست و پنج قرن پیش، ستودنی است، اما در همان حال، یادآور می‌شود که برخی از اعمال، همچون کشورگشایی، در دوران معاصر پذیرفتنی نیست و شهروندان ایران می‌بایست با چشمانی گشاده، واقعیت‌های تاریخی را تک به تک، و با در نظر گرفتن شرایط آن دوران، مورد سنجش قرار دهند.

سیاست سرای حزب سکولار ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *